sobota, 18 grudnia 2010 01:05
Oceń artykuł
(1 głos)

Płetwa sterowa na rzeki (sprawdzona na Warcie)

Każdy, kto płynął ta piękna rzeką musiał się spotkać z poruszonym tu problemem.Warta jest rzeką płytką. Często głębokość tranzytowa nie przekracza 60 cm. Jak poradzić sobie ze sterowaniem żaglówką, w której ster zanurza się na głębokość jednego metra?
Jest na to sprawdzona metoda: Zastosować płetwę sterową na rzeki.

Warta jest rzeką, dzięki której możemy zamknąć Wielką Pętlę Wielkopolski. Po wypłynięciu z ostatniej śluzy na kanale Gopło-Warta, wpływamy na szlak żeglowny tej rzeki. Niestety jest ona prawie na całej swojej długości płytka. Kiedy nią płynąłem, głębokość tranzytowa wynosiła 60 cm. Dodam, że płynąłem Sasanką 620, w której ster ma zanurzenie około 1 metra, tak więc niemal przez całą drogę wypadło mi się męczyć sterując pół wybranym sterem. Jest na to sposób: ster rzeczny. Płetwa ma mniejsze zanurzenie, kształt przystosowany do obrotu w jarzmie, po zaczepieniu o przeszkodę, a jej powierzchnia jest nieco mniejsza od płetwy standardowej. Ponieważ płetwy sterowe mocowane Są do jarzma przegubowo za pomocą jednej śruby, łatwo dokonać zamiany. Polecam tę wersję na każdą rzekę. Można płynąć również pod żaglami.

 

Adam Madaj

Poprawiane: środa, 26 października 2011 14:28
Adam

Adam

Nie ma większej przyjemności niż wyjść rano z łodzi prosto w poranek. Widzieć malowane słońcem kolorowe niebo, unoszące się nad wodą tumany mgieł i wyeksponowane na przeciwległym brzegu zielone, kołyszące się trzciny. Słyszeć nieśmiałe zrazu kwilenie ptaków, potem ogłuszające ich śpiewy. Ja to nazywam szczęściem, a Wy?

Najnowsze artykuły autora Adam

Zobacz także

Więcej z tej kategorii: Wielka Pętla Wielkopolski pod żaglami i Ujarzmiona Teściowa »

1 Komentarz