środa, 10 października 2007 20:33
Oceń artykuł
(0 głosów)

Znakowanie turystycznych szlaków wodnych

Szanowni przyjaciele

Zgodnie z wnioskami z seminarium na temat turystycznych szlaków wodnych zorganizowanego w czerwcu 2007 roku w Bydgoszczy, a także zgłaszanych w ramach PTTK i PZŻ, wspólnie z Wojtkiem Skórą przygotowałem wybór materiałów na temat znakowania turystycznych szlaków wodnych.

Nie jest to jeszcze projekt zintegrowanego systemu znakowania dróg i szlaków wodnych, lecz raczej przegląd problematyki, gdzie obok moich uwag zamieściliśmy obszerny wybór różnych systemów znakowania, stosowanych na brzegach, na terenie przystani, w miejscowościach nad wodami, w wydawnictwach drukowanych i w serwisach internetowych.

Sądzę iż dość dobrze materiał ten ukazuje panujący obecnie w prezentacji turystycznych szlaków wodnych chaos.

Jako wytyczną do dalszych naszych prac przyjmuję założenie, iż bezwzględne pierwszeństwo powinny mieć znaki wynikające z powszechnego systemu prawa (ustaw i rozporządzeń).

W drugiej kolejności zaś powinien być przeprowadzony krytyczny przegląd pozostałych przykładów znakowania - z wyborem znaków najbardziej potrzebnych, zrozumiałych i najbardziej powszechnie stosowanych.

Mam nadzieję, iż jeszcze w tym roku na tej podstawie przedstawimy zintegrowany system znaków turystyki wodnej - na potrzeby samorządów terytorialnych, gestorów przystani i innych obiektów, punktów Informacji Turystycznej, organizacji turystycznych i specjalistów od znakowania szlaków.

Część z załączonych materiałów przygotowana będzie w formie elektronicznych prezentacji dla zainteresowanych.

Liczę na krytyczne uwagi do załączonego materiału, korekty i uzupełnienia.

Mirosław Czerny
Centrum Turystyki Wodnej PTTK
Komisja Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK
Poprawiane: wtorek, 25 maja 2010 20:49
Więcej z tej kategorii: « Zlot wodniaków śródlądowych "58ºN, 18ºE – Ster na Bydgoszcz" Nowa strona o polskich szlakach wodnych »

1 Komentarz