wtorek, 31 stycznia 2012 17:31
Oceń artykuł
(0 głosów)

Przystań turystyczna Bytom Odrzański

Przystań turystyczna Bytom Odrzański autor: Adam Madaj

417 km Odry, lewy brzeg. 51° 43' 56'' N      15° 49' 40'' E
Adres: ul. Spacerowa

Zarządcą obiektu jest: Urząd Miasta Bytom Odrzański tel: 68 3884022 czynny w dni robocze w godzinach pracy urzędu.

Opiekun Portu, Pan Zbigniew Nowakowski - tel: 600353227

VHF na odcinku zarządzanym przez Nadzór Wodny Bytom Odrzański – kanał 74.  Między statkami – kanał 10.

Oferta:

 • Dziesięć miejsc do cumowania jachtów i łodzi przy wygodnym pomoście pływającym.
 • Pirs dla statków żeglugi pasażerskiej.
 • Sanitariaty typu TOI TOI, zlokalizowane przy ul. Nadbrzeżnej ( 2 szt.) oraz ul. Spacerowej (2 szt.), podłączone do kanalizacji sanitarnej w odległości 10 m i 50 m od pomostu.
 • Miejsce poboru wody dla jednostek pływających: Zawór czerpalny ze złączką do węża umiejscowiony jest na nabrzeżu w pobliżu punktu pompowego, w szafce wyposażonej w zamek. -  W odległości 20 m.
 • Pompowy punkt do opróżniania zbiorników ściekowych (wyposażony w bezobsługową, zautomatyzowaną stację do naliczania ilości pobranych jednostek użytkowych)  znajduje się w odległości 10 m - w pobliżu punktu poboru wody,
 • Punkt poboru prądu dla jednostek pływających w odległości 20 m
 • Śmietniki kontenerowe na odpadki segregowane w odległości 10 m.
 • Slip. Można wodować łódź na przyległej, nieczynnej już przystani promowej. Łagodny, utwardzony zjazd do wody. Wyciągarka silnikowa, przeznaczona do wyciągania z rzeki jednostek pływających o łącznej masie wraz z wózkiem kołowym do 5500 kg.
 • Teren oświetlony, objęty monitoringiem. Nie jest w inny sposób dozorowany. W 2012 roku Gmina opracuje projekt techniczny ogrodzenia pomostu pływającego.
 • Stacja benzynowa Orlen ul. Kożuchowska 1 - w odległości ok. 500m od przystani.
 • Sklepy: Duży sklep „Lewiatan” w rynku, obok ratusza. Biedronka ul. Dworcowa 1 ( ok. 500m od przystani). Liczne mniejsze sklepy w rynku i jego okolicach.
 • Miejsca noclegowe: Zajazd SN „Nadodrze”, ul. Sadowa 4, 50 miejsc noclegowych, w odległości 800 m.


Zalety:

Bytom Odrzański to jedno z najpiękniej położonych miast nad Odrą w rejonie lubuskim. Jego secesyjna architektura zachwyci nawet malkontenta. Pięknie utrzymany, specyficzny rynek staromiejski jest niewątpliwą atrakcją tego miejsca. Rynek otaczają starannie zrekonstruowane stylowe kamieniczki z XVII i XVIII w. (każda o innym wystroju). Najbogatszą fasadę, z podwójnym szczytem, ma hotel „Pod Złotym Lwem", w którego sali kawiarnianej zachował się profilowany drewniany strop z datą 1691 r. W narożniku rynku stoi ratusz zbudowany w latach 1602-1609. Z pięknym kamiennym portalem, bogato rzeźbionymi drzwiami i wysoką wieżą stanowi przykład architektury późnorenesansowej. Ciekawostką jest fakt, że ratusz nie stoi, jak w większości miast w centralnym punkcie placu, lecz na jego narożniku. Na rynku znajduje się fontanna z XIX w. z figurką chłopca oraz renesansowa tablica z napisem informującym, o przejeździe lisowczyków, tzw. „Cossagen-Zug", w 1622 r., i dokonanych przez nich zniszczeniach. Na uwagę zasługują też dwa kościoły -  Kościół parafialny pod wezwaniem św. Hieronima - pierwotnie wczesnogotycki z około 1300 roku, z wieżą z XV wieku, przebudowany w latach 1584-1586 w stylu późnego gotyku, z wyposażeniem barokowym – jest usytuowany przy ulicy Kolbego. Drugą świątynią jest kościół poewangelicki, powstały w XVIII w. z przebudowy Gymnasium Academicum. Prowadzące od Rynku do, przystani nad Odrą kamienne schodki rybackie do dziś kuszą pary zakochanych. Jest w nich coś romantycznego. Piękna skarpa widokowa, górująca nad przystanią, nadaje niepowtarzalny charakter temu miejscu. Bytom Odrzański, z jego charakterystycznym,niepowtarzalnym klimatem porównać można jedynie z Kazimierzem nad Wisłą. Jeśli zaś niefrasobliwy turysta nadużyje nieco trunków, do miejsca noclegu odprowadzi go czarny kot, bohater miejscowej legendy. Ludzie są tu mili i gościnni.

Niedogodności:

 • Brak możliwości skorzystania z prysznica.
 • Teren przystani nie jest dozorowany i nie jest ogrodzony. Ogólnodostępny.

 

Poprawiane: niedziela, 22 kwietnia 2012 08:12
Adam

Adam

Nie ma większej przyjemności niż wyjść rano z łodzi prosto w poranek. Widzieć malowane słońcem kolorowe niebo, unoszące się nad wodą tumany mgieł i wyeksponowane na przeciwległym brzegu zielone, kołyszące się trzciny. Słyszeć nieśmiałe zrazu kwilenie ptaków, potem ogłuszające ich śpiewy. Ja to nazywam szczęściem, a Wy?

Najnowsze artykuły autora Adam

Zobacz także

komentarze

0 Hanna 2012-04-11 11:27 #1
Witam Pana, piszę pracę mgr o turystyce odrzańskiej, znalazłam Pana artykuły i chciałabym trochę więcej w tym temacie z Panem porozmawiać, czy mógłby Pan podac swoj adres e-mail żebym mogła się bezpośrednio z Panem skontaktować?
Pozdrawiam
Hanna Prałat
0 Adam 2012-04-15 19:02 #2
Chętnie pomogę,choć nie wiem, czy moje kompetencje wystarczą. Proszę skorzystać z formularza kontaktowego w zakładce "kontakt" i podać swój e-mail. Skontaktuję się z całą pewnością
Pozdrawiam serdecznie. :lol:
0 Roman 2012-04-16 12:57 #3
Witam serdecznie,

interesuja mnie informacje dotyczace zagospodarowani a rzeki Odry w nawiazanaiu do planow rzadu Republiki Federalnej Niemiec majacych na celu ograniczenie wydatkow na utrzynmanie kanalu Odra-Sprewa.

Za informacje czy kontakt z osobami zainteresowanym i ta tematyka bede bardzo wdzieczny i z gory dziekuje.

Pzdr

Roman Durski
0 Adam 2012-04-16 18:05 #4
Szanowny Panie Romanie. Wydaje mi się, że trafił Pan na niewłaściwy portal. Planami rządu RFN zajmuje się ktoś inny, a kontekst ograniczania wydatków związanych z utrzymaniem KOS, zapewne nie leży w kręgu zainteresowań turystów wodnych. Proszę szukać dalej... Powodzenia! :lol:
0 Adam 2012-08-03 18:54 #5
otrzymałem właśnie zaproszenie na imprezę motorowodną do Bytomia Odrzańskiego. Za pośrednictwem tego portalu zapraszam wszystkich.

STOWARZYSZENIE TURYSTYKI I REKREACJI WODNEJ
"WIR"
w Bytomiu Odrzańskim
ZAPRASZA
w sobotę 25 sierpnia 2012 r. o godz.10.00
do PORTU w Bytomiu Odrzańskim na:

II zlot łodzi motorowych

Harmonogram imprezy:
10.00 - zbiórka łodzi w porcie
11.00 - odprawa sterników
11.15 - oficjalne otwarcie imprezy, powitanie gości
i uczestników
11.30 - parada łodzi motorowych
12.30 - otwarte Regaty Wioślarskie na Kanu
o PUCHAR Prezesa Stowarzyszenia Turystyki
i Rekreacji Wodnej „WIR”
15.00 - ogłoszenie wyników Regat , wręczenie Pucharu
i pamiątkowych dyplomów
15.30 - parada łodzi motorowych
16.30 - zakończenie oficjalnej części imprezy
17.00 - wspólne ognisko i grill na cyplu
ZAPRASZAMY
UWAGA:
Prosi się uczestników o potwierdzenie uczestnictwa telefonicznie
pod nr. 503069850 lub e-mail:
0 slawek 2012-08-15 20:36 #6
O ktorej ruszasz z Cigacic ;ZUU;
0 Janusz 2013-04-09 07:45 #7
Witam,
Chciałbym zaprosić wszystkich na nową stronę Stowarzyszenia Turystyki Wodnej i Rekreacji WiR w Bytomiu Odrzańskim
wir.bytomodrzanski.info.pl/
na górę