poniedziałek, 19 marca 2007 11:06
Oceń artykuł
(0 głosów)

Porty Kanału Gliwickiego i Odry opolskiej

Port GliwiceNa terenie województw śląskiego i opolskiego znajdują się następujące obiekty infrastruktury obsługujące transport wodny:

-    Port Gliwice stanowi obecnie część Śląskiego Centrum Logistyki i jest jednym z elementów centrum logistycznego, do którego należą także baza magazynowa, terminal celny, stacja kolejowa, biura, parkingi i wolny obszar celny. Jednym z głównych akcjonariuszy ŚCL jest przedsiębiorstwo Odratrans S.A. Port składa się z dwóch basenów, długość jego nabrzeży przeładunkowych wynosi 3040 m, a postojowych i innych – 450 m. Port jest odpowiednio wyposażony, dysponując urządzeniami przeładunkowymi o maksymalnym udźwigu 20 ton. Jego zdolność przeładunkowa oceniana jest na 2 mln ton rocznie. Wahania poziomu wody w porcie wynoszą zaledwie 0,5 m.

-    Port Koźle położony jest u ujścia Kanału Gliwickiego. W jego skład wchodzą trzy baseny, w których znajduje się 3185 m nabrzeży przeładunkowych oraz 635 m nabrzeży postojowych i innych. Nabrzeża są bardzo wysokie, przygotowane do obsługi ładunków także w czasie wysokiej wody żeglownej. Do wyposażenia przeładunkowego należą trzy żurawie stacjonarne o udźwigu od 8 do 16 ton i osiem dźwigów samojezdnych od 80 do 300 ton. Roczna zdolność przeładunkowa portu wynosi około 1 mln ton. Obecnie na terenie portu planowane jest utworzenie centrum logistycznego skupiającego transport wodny, samochodowy i kolejowy.

-   Port w Opolu (Zakrzów) składa się z jednego basenu o długości nabrzeży wynoszącej 600 m. Wyposażony jest w trzy suwnice, dysponuje także placami składowymi i magazynami. Posiada połączenie z siecią PKP. Port znajduje się we władaniu Odratrans S.A.

-    Na terenie województwa opolskiego zlokalizowane są także trzy porty przemysłowe zbudowane w latach 70., tj.:
- port Zakładów Azotowych Kędzierzyn (1 basen), praktycznie nie wykorzystywany;
- port cementowni Górażdże (Chorula) – nie wykorzystywany;
- port Zakładów Aparatury Chemicznej METALCHEM w Opolu – złożony z pojedynczego basenu, wyposażony w suwnicę o bardzo dużym udźwigu i połączony z siecią kolejową, co umożliwia przeładunek najcięższych ładunków (np. turbogeneratorów).
Istnieje ponadto 14 nabrzeży przeładunkowych.

-    Rzeczna stocznia remontowa w Kędzierzynie-Koźlu znajduje się około 3 km poniżej portu Koźle. Zajmuje się remontami jednostek pływających oraz budową statków, kadłubów i ich części. Wymiary produkowanych statków ograniczone są możliwościami śluz Odry skanalizowanej (szerokość do 9,5 m).

Poprawiane: wtorek, 27 kwietnia 2010 11:12
Darecki

Darecki

Organizator rejsu Mazury Amsterdam Mazury (Orionem do Amsterdamu). Twórca portalu Kanaly.Info. Wielbiciel Fiatów 126p.

Strona www: kanaly.info

Najnowsze artykuły autora Darecki

Więcej z tej kategorii: Odrzańskie porty w województwie dolnośląskim »

1 Komentarz