poniedziałek, 03 października 2011 22:35
Oceń artykuł
(0 głosów)

Budowy trzech nowych ekomarin: Zalewo, Siemiany i Iława zaczęły się w 2010 lub 2011 roku. Będą dysponować budynkami portowymi, gospodarczymi i sanitarnymi, co wpłynie na polepszenie warunków uprawiania żeglarstwa w ich okolicach a także na polepszenie stanu środowiska naturalnego

ZALEWO

Budowa Eko-Mariny nad jeziorem Ewingi, które łączy się z Jeziorkiem rozpoczyna się w roku 2011. W Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w dniu 15 marca 2011 roku podpisano Umowę o dofinansowanie budowy.

Beneficjentem projektu budowy ekologicznej przystani żeglarskiej Eko-Mariny jest Gmina Zalewo. Budowa będzie kosztowała około 4,181 mln zł, w tym 3,2 mln zł to pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Dzięki tym środkom powstanie m.in. całoroczny pomost pływający dla 18 jachtów, wraz z dostępem do prądu.

Powstanie główny budynek ekologicznej mini przystani z miejscami na prysznice i pomieszczenia socjalno-administracyjne z salą wykładową w której będą odbywać się szkolenia. Dodatkowo będzie wybudowany budynek gospodarczy ze stacją podciśnieniową do odbioru ścieków z jednostek pływających.

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.

 

SIEMIANY

W połowie grudnia 2010 roku doszło do podpisania dokumentów pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie a Wójtem Gminy Iława Panem Krzysztofem Harmacińskim, finalizujących dodatkowe dofinansowanie z pieniędzy unijnych na budowę ekologicznej przystani żeglarskiej Eko-Mariny w Siemianach.

Planowany koszt budowy przystani Eko-Mariny w Siemianach, szacowany jest na około 3,5 miliona złotych, w tym 76,81% dofinansowany z RPO Warmia-Mazury. Budowa powinna być ukończona w maju 2012 r. Przystań zlokalizowana będzie na obecnym polu namiotowym w Siemianach.

W ramach projektowanych prac zostanie wybudowany budynek główny przystani żeglarskiej z drogą dojazdową, oświetleniem oraz z wieżą obserwacyjną.

Na terenie Eko-Mariny w Siemianach powstanie nowy pomost pływający dla 30 jachtów z dostępem do mediów ( prąd ) o szerokości 3 metrów w kształcie litery "T? . Wybudowana zostanie także altana, która będzie służyła do prowadzenia zajęć szkolno-edukacyjnych z ekologii, przyrody oraz żeglarstwa.
Na wyposażeniu Eko-Mariny w Siemianach będzie stacja podciśnieniowa do odbioru nieczystości z jachtów, wiata śmietnikowa, pomieszczenia do slipowania i naprawy jachtów oraz budynek szatni i sanitariatów.

W budynku głównym przystani na dolnej kondygnacji, mieścić się będą umywalnie z natryskami, toalety oraz zewnętrzny punkt do mycia naczyń.

W tej części budynku umiejscowiony będzie punkt pierwszej pomocy medycznej, podnośnik i punkt naprawy jachtów. Na górnej kondygnacji zaprojektowano pomieszczenia administracyjne (bosmanat i salę wykładową z sanitariatami) oraz pralnię. Wzdłuż elewacji od strony jeziora zaprojektowano taras prowadzący do platformy obserwacyjnej.

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.

 

IŁAWA

Ekologiczna przystań żeglarska Eko-Marina, będzie zlokalizowana nad Jeziorakiem, w okolicach tzw. ?dzikiej plaży? w Iławie.

Obok kompleksu ekologicznej przystani budowany jest przy ul. Dąbrowskiego, pięciogwiazdkowy Grand Hotel oraz baza wioślarska z której będą korzystać między innymi zawodnicy WIR Iława.
Budowa Eko-Mariny rozpoczęła się w listopadzie 2010 roku.

Na wyposażeniu ekologicznej przystani w budynku głównym będą znajdowały się wydzielone pomieszczenia do obsługi utylizacji nieczystości płynnych z cumowanych jachtów oraz pomieszczenia socjalno-administracyjne takie jak biuro kapitanatu portu, sala wykładowa, umywalnie z natryskami, pralnia oraz zewnętrzny punkt mycia naczyń.

Dodatkowo będzie wydzielone pomieszczenie w którym zlokalizowany będzie punkt pierwszej pomocy medycznej. Powstaną także budynki gospodarcze przy Eko-Marinie w Iławie, wyposażone w pomieszczenia do naprawy jachtów, podnośniki oraz miejsca do slipowania jachtów na okres zimowy.


Koszt tego zadania to prawie 3 miliony 800 tysięcy złotych brutto. Eko-Marina ma zostać ukończona wiosną 2012 roku.

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.

 

Źródło: http://www.eko-mazurymariny.pl

Poprawiane: wtorek, 04 paĹşdziernika 2011 09:26
Piotr

Piotr

Instruktor żeglarstwa, uczestnik niezliczonych rejsów morskich i śródlądowych, z zawodu inżynier

Strona www: kanaly.info

Najnowsze artykuły autora Piotr

Zobacz takĹźe

na górę