poniedziałek, 12 marca 2007 19:08
Oceń artykuł
(1 głos)

Odra swobodnie płynąca od stopnia w Brzegu Dolnym do ujścia Nysy Łużyckiej

OdraOdcinek ten, długości 260 km, charakteryzuje się najgorszymi parametrami technicznymi i warunkami żeglugowymi. Najtrudniejszą częścią szlaku jest fragment bezpośrednio poniżej stopnia w Brzegu Dolnym, gdzie postępuje erozja znacznie utrudniająca żeglugę. Ruch statków na Odrze swobodnie płynącej poniżej Wrocławia odbywa się nieregularnie, przy doraźnej alimentacji ze stopnia w Brzegu Dolnym i ze zbiorników retencyjnych. Rzeka uregulowana jest za pomocą ostróg podprądowych, które jednak na dużych odcinkach są zniszczone i nie spełniają swojej roli. Ocenia się, że zniszczonych jest około 8-10% budowli regulacyjnych (ostróg i tam podłużnych), a na niektórych odcinkach zniszczenia osiągają 40%. Corocznie na omawianym odcinku występuje wiele przemiałów, wymagających robót pogłębiarskich. Niestety przeznaczane corocznie środki budżetowe są niewystarczające dla utrzymania drogi wodnej w stanie umożliwiającym żeglugę.

 

Wśród przyczyn niskich przepływów na odcinku do ujścia Nysy Łużyckiej wymienia się także budowę geologiczną terenów, złożonych z czwartorzędowych utworów piaszczystych. Na szlaku od Brzegu Dolnego do Ścinawy około 15% przepływów traconych jest w wyniku przesiąków w głąb koryta rzeki . Ogółem, jak wspominano wcześniej, Odra wykazuje się niskimi przepływami w zestawieniu z innymi europejskimi rzekami podobnej długości: jej średnie przepływy stanowią tylko 50% przepływu w Łabie i mniej niż 25% przepływu w Renie. Tym więcej wysiłku należy włożyć dla doprowadzenia rzeki do stanu technicznego zapewniającego ekonomiczne wykorzystanie transportowe.

Odcinek od Brzegu Dolnego do ujścia Nysy Łużyckiej jest kluczowy z punktu widzenia spójności szlaku wodnego Odry i komunikacji wodnej regionów położonych nad górną i środkową Odrą (w tym województwa dolnośląskiego) z portem Szczecin oraz z drogami wodnymi zachodniej Europy. Powinien on być przedmiotem szczególnego zaangażowania inwestycyjnego. W chwili obecnej w ramach Programu dla Odry 2006 w km 300 Odry trwa budowa stopnia wodnego Malczyce, który wydłuży odcinek skanalizowany i poprawi do pewnego stopnia warunki żeglugi na Odrze swobodnie płynącej. Ponadto Program dla Odry 2006 przewiduje prace w zakresie odmulania koryta rzeki i naprawy budowli regulacyjnych, głównie ostróg.

Poprawiane: środa, 26 maja 2010 08:36
Darecki

Darecki

Organizator rejsu Mazury Amsterdam Mazury (Orionem do Amsterdamu). Twórca portalu Kanaly.Info. Wielbiciel Fiatów 126p.

Strona www: kanaly.info

Najnowsze artykuły autora Darecki

Więcej z tej kategorii: « Odra skanalizowana Odra swobodnie płynąca od ujścia Nysy Łużyckiej do Szczecina »

1 Komentarz