poniedziałek, 12 marca 2007 18:45
Oceń artykuł
(1 głos)

Odra swobodnie płynąca od ujścia Nysy Łużyckiej do Szczecina

Odra w okolicach ujścia WartyOdra swobodnie płynąca od ujścia Nysy Łużyckiej do Szczecina znajduje się pod zarządem RZGW Szczecin i może być podzielona na dwie zróżnicowane pod względem charakteru części:

  • Odrę od ujścia Nysy Łużyckiej (km 542,4) do Bielinka (km 677,0), posiadającą charakter     typowo rzeczny, ze zmienną wielkością przepływu zależną od wielkości opadów i innych czynników.
  • Odrę poniżej Bielinka, na której odnotowuje się decydujący wpływ stanu morza i Zalewu Szczecińskiego oraz wiatrów na poziom wody (zjawisko cofki).

Na przeważającej części omawianego odcinka Odra jest rzeką graniczną. Z wodami śródlądowymi Europy Zachodniej łączą ją kanały Odra-Szprewa i Odra-Hawela. Ponadto w Kostrzynie (km 617-600) do Odry uchodzi jej największy dopływ – Warta. Warunki żeglugowe na Odrze środkowej (do ujścia Warty) wymagają poprawy, stąd potrzeba odbudowy regulacji, szczególnie w rejonie Słubic (km 584-590) i Górzycy (km 600-604), jak również zabezpieczenia brzegów i prac pogłębiarskich. Podobnych działań wymaga Odra dolna, chociaż należy podkreślić, że stwarza ona najmniejsze problemy żeglugowe. Poniżej Widuchowej Odra dzieli się na dwa ramiona – Odrę Zachodnią i Wschodnią. Odra Wschodnia stanowi sztucznie wykonany przekop i obecnie płynie nią większość wód niesionych przez rzekę. Obydwa ramiona, łącznie z jeziorem Dąbie i kanałami portowymi, tworzą Szczeciński Węzeł Wodny.

Poprawiane: poniedziałek, 24 maja 2010 19:28
Darecki

Darecki

Organizator rejsu Mazury Amsterdam Mazury (Orionem do Amsterdamu). Twórca portalu Kanaly.Info. Wielbiciel Fiatów 126p.

Strona www: kanaly.info

Najnowsze artykuły autora Darecki

Więcej z tej kategorii: « Odra swobodnie płynąca od stopnia w Brzegu Dolnym do ujścia Nysy Łużyckiej

1 Komentarz