środa, 26 października 2011 12:09
Oceń artykuł
(0 głosów)

Kanał Eider (Eiderkanal) - czyli droga z Morza Północnego na Bałtyk

Kanał Eider (Eiderkanal) - czyli droga z Morza Północnego na Bałtyk źródło: Wikipedia.org

Czy wiecie o tym, że Kanał Kiloński ma swojego przodka? Zanim jeszcze powstał ten znany wszystkim skrót, dającym statkom możliwość dostania się z Bałtyku na Morze Północne bez konieczności okrążania Danii Sundem, Kattegatem i Skagerrakiem, wykopano w 1784 roku kanał Eider, zwany także Schleswig-Holsteinischer Kanal.

Z oszczędności na długim odcinku wykorzystano koryto krętej, ale z grubsza płynącej w poprzek półwyspu rzeki Eider. Z czasem jednak szlak ten stał się za wąski i nazbyt płytki dla coraz większych jednostek morskich i powstał potężny Kiel Canal. Dziś przecięta sześcioma śluzami, tocząca leniwie swoje wody rzeka Eider jest wykorzystywana głównie w celach turystycznych. Na sporej jej części ustanowiono rezerwaty przyrody, płynie się tu bez pośpiechu, pośród sielskiego, wiejskiego krajobrazu.

 

Głębokość dwa metry pozwala nawet sporym jachtom morskim przedostać się z Atlantyku na Bałtyk. Od strony Zachodniej wchodzi się w Eider przez potężną zaporę pływową Eidersperrwerk chroniącą leżące za nią tereny przed furią Morza Północnego. Aż do położonej 36 kilometrów dalej śluzy Nordfeld odczuwa się na kanale wpływ pływów. W pierwszym na trasie porcie i miasteczku Tönning różnica poziomów wody wynosi 2-3 metry. Aby jachty żaglowe mogły pokonać tę drogę wodną, wszystkie mosty po drodze się otwierają: podnoszą lub obracają.

 

Śluzowanie jest płatne (ale nie wszędzie), około 3-4 €. Mosty i śluzy otwierane są tylko w określonych godzinach, co powoduje, że przejście długiej na 111 km trasy należy planować na 3 dni. W pobliżu miasta Rendsburg, 1 km za śluzą Giselau, szlak ten „wpada” do Kanału Kilońskiego. Najważniejszymi i godnymi zwiedzenia miastami kanału są: Friedrichstadt i Tönning czy Rendsburg. Na trasie znajdziecie sporo sympatycznych przystani i porcików.

Artykuł i zdjęcia pochodzą ze strony http://www.photovoyage.pl

Agnieszka i Włodek Bilińscy

 

Poprawiane: środa, 26 października 2011 15:16
A.W.Bilińscy

A.W.Bilińscy

Witajcie,

jesteśmy małżeństwem fotografików. Specjalizujemy się w zdjęciach pejzażu, architektury, przyrody, podróży... Dokumentujemy także nasze rejsy jachtem morskim i hausbotami po kanałach. Relacje z nich można znaleźć w różnych czasopismach, ale też na naszych fotoblogach:

"Na śródlądowych wodach Europy" oraz "Żeglarstwo" prowadzonych na stronie

www.photovoyage.pl

Zapraszamy!

Agnieszka i Włodek Bilińscy

Strona www: www.photovoyage.pl

Zobacz także

Więcej z tej kategorii: « Wodne Wrota Wielkopolski - Kanał Warta-Gopło Kanał Mazurski »

1 Komentarz